![Image: Ένα τριήμερο πολιτισμού από τη Μορφωτική Στέγη Ιεράπετρας με επίκεντρο το βιβλίο](/content/images/403418092_1638433766964178_8179239734456940061_n.jpg?w=548)
Σαν σήμερα δολοφονήθηκε η «Ιέρεια της Παιδείας» Μαρία Λιουδάκη
Ένα τριήμερο πολιτισμού πραγματοποιήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από τη Μορφωτική Στέγη Ιεράπετρας και τη 10η Γιορτή Βιβλίου με θέμα « Η Διαχρονική αξία του Βιβλίου». Η πρόεδρος της Μορφωτικής Στέγης κα Γεωργία Μετινίδου – Μαρκοπούλου μίλησε σήμερα στον Ηχώ 99,8 για τις δράσεις που έγιναν το προηγούμενο τριήμερο ευχαριστώντας ομιλητές, μέλη και φίλους του συλλόγου που συμμετείχαν σε αυτές.
![hxonews](/content/images/393203330_1300892240609282_2763274492054499293_n.jpg?w=320)
Η πρώτη μέρα ήταν αφιερωμένη στη Μαρία Λιουδάκη και μάλιστα έγιναν τα αποκαλυπτήρια της προτομής της στην είσοδο της δημοτικής βιβλιοθήκης. (Σαν σήμερα μάλιστα 4 Δεκεμβρίου του 1947 η Μαρία Λιουδάκη, θανατώθηκε έπειτα από φρικτά βασανιστήρια στη Χωροφυλακή Ηρακλείου. Η Μαρία Λιουδάκη ήταν δασκάλα και μια από τις σημαντικότερες λαογράφους μας. Είχε βραβευτεί από την Ακαδημία Αθηνών και έχει αφήσει πολύ πλούσιο εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο).
![hxonews](/content/images/403412991_881283843534142_4312592356193759857_n.jpg?w=320)
Η δεύτερη μέρα ήταν αφιερωμένη στον αρχαιολόγο Αντώνη Ζώη και η τρίτη στον ποιητή από το Μύρτος, Μανώλη Πρατικάκη. Συνδιοργανωτές ήταν η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δήμος Ιεράπετρας και το ΝΠ ΚΟΙΝΩΠΟΛΙΤΙΑ και η Εταιρεία Γραμμάτων και Τεχνών Ανατολικής Κρήτης.
![hxonews](/content/images/198324489-LIODAKI%20PROs.jpg?w=320)
![hxonews](/content/images/403401971_860435956086648_4472946202844131214_n.jpg?w=320)
![hxonews](/content/images/403416596_663039769035963_3234896939430785341_n.jpg?w=320)
![hxonews](/content/images/403403486_1178813593505694_6546981865351773611_n.jpg?w=320)
Οι φωτογραφίες είναι από το πρόγραμμα των δράσεων σύμφωνα με το πρόγραμμα της Γιορτής Βιβλίου:
![hxonews](/content/images/2005105889-405951023_2572450769580951_8386241691061657127_n%20(1).jpg?w=320)