12:02 μ.μ. - Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2019
12:11 μ.μ. - Δευ, 11/02/2019
Image: Ο ΟΦΙ είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Football League - Κέρδισε 3-2 την Καβάλα

Ο προπονητής του ΟΦΙ Ι. Μάγγος μιλά στον Ηχώ 99,8

Ο ΟΦΙ είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Football League. Επικράτησε 3-2, της εξαιρετικής Καβάλας στο «Πέτρος Βουζουνεράκης» και ώθησε τους ένθερμους υποστηρικτές του στις εξέδρες να παραμιλούν. Η αξία της νίκης γίνεται διπλάσια μετά την παλικαρίσια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν τρέφουμε αυταπάτες και αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα με ρεαλισμό. Αυτός ίσως είναι το μυστικό που μας έχει φέρει στην 1η θέση, διότι δεν υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας. Σεβόμαστε και παίζουμε σαν να είναι τελικοί όλα τα παιχνίδια.

Παίξαμε καλά και για πρώτη φορά είχαμε διάρκεια πίεσης επιμονής και πίστης, βρισκόμενοι πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Προηγηθήκαμε 1-0 με ένα εξαιρετικό γκολ του Παπαδόπουλου στο 15΄ αλλά η ποιότητα και οι αυτοματισμοί μαζί με δύο αδράνειες στην άμυνα έφεραν την ανατροπή και 1-2. Ο Χαντί ισοφάρισε στο 20΄ και ο Βόσαλικ δέκα λεπτά μετά έδωσε προβάδισμα στην Καβάλα.

Όμως οι ποδοσφαιριστές του Ιωάννη Μάγγου δεν πτοήθηκαν και δεν συμβιβάστηκαν με το σκορ που είχε διαμορφωθεί. Έβγαλαν χαρακτήρα, πνεύμα νικητή και ψυχικά αποθέματα στην επανάληψη. Ο Αναστασόπουλος μετά από έξοχη σέντρα του Χιντζίδη ισοφάριση 2-2 στο 50΄. Το νικητήριο τέρμα της ομάδας μας πέτυχε ο Αιμίλιος Σέχου στο 78΄ και έβαλε κυριολεκτικά «φωτιά». Αντέξαμε στην πίεση των Μακεδόνων και κρατήσαμε αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα.

Ακολουθεί συνέντευξη κ. Μάγγου:

Φάσεις και γκολ

5΄ σέντρα σουτ από δεξιά Μηνά άουτ
Γκολ 15΄ σέντρα Μηνά, κεφαλιά Κατσικοκέρη διώχνει ο Δημιζάς, στην επαναφορά, κοντρόλ και σουτ του Παπαδόπουλου στα δίχτυα 1-0.
Γκολ 20΄ σέντρα από δεξιά Παπαδόπουλου πλασέ από κοντά Χαντί 1-1.
Γκολ 30΄ σέντρα δεξιά Ορφανίδη πλασέ στο β΄ δοκάρι Βόσαλικ 1-2.
31΄ απευθείας Χιντζίδη διώχνει ο Δημιζάς
37΄ σουτ Σκόνδρα από την μικρή περιοχή, κόντρα και κόρνερ.
45΄ σουτ Κατσικοκέρη από το ύψος της περιοχής κόντρα σε αμυντικό και λίγο έξω.
46΄ σουτ Σκόνδρα μπλοκάρει ο Δημιζάς
48΄ σουτ Κατσικοκέρη διώχνει ο Δημιζάς νέο σουτ Χιντζίδη από αριστερά μόλις άουτ
Γκολ 50΄ σέντρα αριστερά Χιντζίδη, κεφαλιά Αναστασόπουλου 2-2.
53΄ πάσα Παπαδόπουλου, ο Χαντί σε θέση βολής πλασάρει, σώζει ο Καραγκιολίδης.
54΄ κόρνερ Ορφανίδη προβολή από κοντά Κουτσούμπα στο δοκάρι.
55΄ κόρνερ Χιντζίδη, κεφαλιά πρώτο δοκάρι Σμίλτου έξω.
73΄ πέσιμο Αναστασόπουλου εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Κέθρι ζήτησε χλιαρά πέναλτι ο ΟΦΙ.
Γκολ 78΄ από κόρνερ του Χιντζίδη, η μπάλα πέρασε στην περιοχή, δημιουργήθηκε σύγχυση και ο Σέχου με πλασέ έκανε το 3-2.
89΄ σουτ του Μαρκόπουλου από καλή θέση πέφτει και μπλοκάρει ο Καραγκιολίδης.

ΟΦΙ(Ιωάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης, Μηνάς, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας(65΄ Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Παπαδόπουλους(75΄Χρυσοφάκης), Αναστασόπουλος(86΄Μάγκας).

ΚΑΒΑΛΑ(Παύλος Δερμιτζάκης): Δημιζάς, Καζαντζίδης(82΄ Μελισσόπουλος), Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ, Ορφανίδης, Μαϊδάνος(32΄ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος(72΄ Μαρκόπουλος), Χαντί.

ΟΦΙ-Καβάλα: Δηλώσεις προπονητών, προέδρου ΟΦΙ και Αναστασόπουλου