Μάλλες: Φοβούνται ότι δεν θα έχουν νερό να ποτίσουν
![Image: Μάλλες: Φοβούνται ότι δεν θα έχουν νερό να ποτίσουν](/content/images/malles%20village1511863750.jpg?w=548)
Ανησυχία λόγω των γεωτρήσεων στη Σαρακίνα
Προβληματισμό για την κατασκευή γεωτρήσεων στην είσοδο του φαραγγιού της Σαρακίνας εκφράζει μιλώντας στον Ηχώ fm 99,8 ο κ. Τσακιράκης Γιάννης πολίτης καταγόμενος από τις Μάλλες. . Επισημαίνει ότι δεν είναι διευκρινισμένο εάν υπάρχουν άδειες για την κατασκευή τους και εάν υπάρχουν άδειες ποια χρήση αφορούν. Υποστηρίζει ότι η περιοχή είναι Natura και δεν επιτρέπεται η κατασκευή τέτοιων έργων. Ανησυχία υπάρχει και για το εάν επηρεάζεται ο υδροφόρος ορίζοντας των Μαλλών όταν οι ανάγκες για νερό είναι τόσο μεγάλες λόγω και της λειψυδρίας.
Ακολουθεί συνέντευξη κ. Γ. Τσακιράκη:
Αντίστοιχα τοποθετήθηκε και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας κ. Γιώργος Τσακιράκης που εξέφρασε από πλευράς του μια σειρά ερωτημάτων και προβληματισμών για το ίδιο θέμα.
Ακολουθεί συνέντευξη προέδρου Τ.Σ. Μαλλών:
Σε επικοινωνία που είχαμε με τον αντιδήμαρχο κ. Μάνο Λουτσέτη μας είπε ότι οι γεωτρήσεις έχουν άδεια και έχουν παραχωρηθεί στον ΤΟΕΒ Ιεράπετρας