Ο ΟΦΙ κυπελλούχος Λασιθίου 2017

8:58 π.μ. - Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2017
08:03 π.μ. - Δευ, 20/58/2017
Image: Ο ΟΦΙ κυπελλούχος Λασιθίου 2017

Στoν έξτρα χρόνο της παράτασης, ο ΟΦΙ σημείωσε δυο τέρματα και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς

Η ομάδα της Ιεράπετρας κέρδισε με 2-0 τον ΑΟ Ελούντας, στον τελικό κυπέλλου Λασιθίου που διεξήχθη την Κυριακή το βράδυ, υπό το φως των προβολέων, στο δημοτικό στάδιο Αγίου Νικολάου.

Τα γκολ των νικητών, σημείωσαν οι Χρήστος Χρυσοφάκης στο 101΄ και Δερμιτζάκης στο 115΄.

Άλλο  ένα  κύπελο , το  11ο  της  ιστορίας  του  και  το  τέταρτο  συνεχόμενο  κέρδισε  χθές  ο  ΟΦΙ  κερδίζοντας  2-0  την  Ελούντα  στον  Αγιο  Νικόλαο.

Ήταν  ένας  αγώνας  στον  οποίο  ο  ΟΦΙ  θα  είχε  κάθε  λόγο  να  δει  τον  γνωστό  νόμο  του  ποδοσφαίρου  να  επαληθεύεται.  Ευτυχώς  δεν  έγινε.

Έχασε  ευκαιρίες   από  αυτές  που  δεν  χάνονται , είχε  δοκάρια , είχε  τετ-α-τετ  που  ήθελαν  προσπάθεια  για  να  βγει  η  μπάλα  έξω  και  όμως  ο  κανονικός  αγώνας  έληξε  0-0.

Στο  πρώτο  ημίχρονο  η  Ελούντα  κρατούσε  μιά  ισορροπία  στον  αγώνα , και  θα  λέγαμε  η  υπεροχή  του  ΟΦΙ  δεν  ήταν  αυτή  που  περιμέναμε. Ειχε  όμως τις  ευκαιρίες  που  θα  μπορούσε  να  ανοίξει  το  σκορ  και  να  βλέπαμε  στην  συνέχεια  άλλον  αγώνα,

Στο  δεύτερο  ημίχρονο  υπήρχε  μόνο  ο  ΟΦΙ  στο  γήπεδο. Έκλεισε  την  Ελούντα  στα  καρέ  της , έχασε  τα  άχαστα  κι  όμως  πήγαμε  στην  παράταση.

Στην  παράταση  έγινε  το  αναμενόμενο.
Συνεχίστηκε  το  ίδιο  σκηνικό  του  δευτέρου  ημιχρόνου  με  τον  ΟΦΙ  όμως  αυτή  τη  φορά  να  βάζει  δύο  ωραία γκολ  με  τους  Χρυσοφάκη  και  Δερμιτζάκη  και  να  γράφει  το  2-0  γεμίζοντας  με  χαρά  τους  πολλούς  φίλους  του  που  ήταν  στο  γήπεδο  και  φέρνοντας  το κύπελο  για  μιά  ακόμα  φορά  στην  Ιεράπετρα.

Το  γήπεδο  του  Αγίου  Νικολάου  ήταν  κατάμεσο  από  φίλους  και  των  δύο  ομάδων  παρά  την  ταυτόχρονη  διεξαγωγή  του  αγώνα  ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ , και  οι  οποίοι  φίλοι  του  ΟΦΙ  και  της  ΕΛΟΥΝΤΑΣ  έκαναν  μιά  πολύ  ωραία  ατμόσφαιρα,
Συγχαρτήρια  στους  παίκτες  του  ΟΦΙ  για  την  κατάκτηση  του  κυπέλου , συγχαρτήρια  και  στους  παίκτες  της  ΕΛΟΥΝΤΑΣ  για  την προσπάθεια  τους  να  φθάσουν  μέχρι  τον  τελικό.

Πηγή: anatolh.com / ofierapetras.blogspot.gr